Serieaspelare.se Sök spelare

Federico Bernardeschi

Mittfältare i Bologna 2025/2026. Samlade spelarfakta med länk vidare till hela truppen.

10Tröjnummer
32År
ItalienNationalitet

Vem är Federico Bernardeschi?

Federico Bernardeschi är mittfältare i Bologna i Serie A, 32 år, från Italien. Faktakortet visar de registrerade uppgifterna för säsongen 2025/2026 - fält utan värde i källdatan utelämnas.

Lag
Bologna
Position
Mittfältare
Nummer
10
Ålder
32
Nationalitet
Italien
Född
1994-02-16
Längd
185 cm
Vikt
77 kg

Hur står sig Federico Bernardeschi i truppen?

Federico Bernardeschi är en av 6 spelare med positionen mittfältare i truppen hos Bologna. Med sina 32 år ligger spelaren över truppens medelålder på 25,3 år. Sett till hela Serie A finns 265 spelare från Italien i det aktuella datauttaget.

32 årTruppsnitt 25,3
185 cmTruppsnitt 185 cm

Var ligger Federico Bernardeschi i skytteligan?

Inga ligamål finns registrerade för Federico Bernardeschi i det aktuella datauttaget. Listan visar de fem främsta målskyttarna.

Till skytteligan

Vanliga frågor om Federico Bernardeschi

I vilken klubb spelar Federico Bernardeschi?

Federico Bernardeschi tillhör Bologna i Serie A enligt det senaste datauttaget. Hela truppen nås via laglänken i brödsmulorna överst på sidan.

Vilken roll har Federico Bernardeschi på planen?

Den registrerade positionen för Federico Bernardeschi är mittfältare. Byter spelaren roll uppdateras faktakortet vid nästa datakörning.

Vilka fakta redovisas om Federico Bernardeschi?

Grunduppgifterna är lag, position, tröjnummer, ålder och nationalitet. Födelsedatum, längd, vikt, fot, kontrakt och målsiffror tillkommer enbart när värdet finns i källdatan; fält utan värde utelämnas.

Var hittar jag fler spelare från Bologna?

Längre ned på sidan, under frågorna, listas andra profiler ur samma trupp. Skytteligasektionen visar dessutom hur Federico Bernardeschi står sig mot ligans målskyttar.

Andra profiler ur samma trupp, ett klick bort.