Serieaspelare.se Sök spelare

Ismaël Kenneth Koné

Mittfältare i Sassuolo 2025/2026. Samlade spelarfakta med länk vidare till hela truppen.

6Mål
90Tröjnummer
24År
KanadaNationalitet

Vem är Ismaël Kenneth Koné?

Ismaël Kenneth Koné är mittfältare i Sassuolo i Serie A, 24 år, från Kanada. Faktakortet visar de registrerade uppgifterna för säsongen 2025/2026 - fält utan värde i källdatan utelämnas.

Lag
Sassuolo
Position
Mittfältare
Nummer
90
Ålder
24
Nationalitet
Kanada
Född
2002-06-16
Längd
188 cm
Vikt
76 kg
Mål
6

Hur står sig Ismaël Kenneth Koné i truppen?

Ismaël Kenneth Koné är en av 10 spelare med positionen mittfältare i truppen hos Sassuolo. Med sina 24 år ligger spelaren i nivå med truppens medelålder på 24,5 år. Sett till hela Serie A finns 2 spelare från Kanada i det aktuella datauttaget. Spelarens 6 mål motsvarar ungefär 20 procent av de 30 ligamål som finns registrerade för laget.

6Av truppens 30 mål
4Intern målranking
24 årTruppsnitt 24,5
188 cmTruppsnitt 186 cm

Hur går säsongen 2025/2026 för Ismaël Kenneth Koné?

Ismaël Kenneth Koné står på 6 mål i Serie A 2025/2026. Det räcker till plats 37 i skytteligan.

Mål

6

Var ligger Ismaël Kenneth Koné i skytteligan?

Ismaël Kenneth Koné ligger på plats 37 av 50 i skytteligan, med 6 mål i det senaste datauttaget.

Till skytteligan

Vanliga frågor om Ismaël Kenneth Koné

I vilken klubb spelar Ismaël Kenneth Koné?

Ismaël Kenneth Koné tillhör Sassuolo i Serie A enligt det senaste datauttaget. Hela truppen nås via laglänken i brödsmulorna överst på sidan.

Vilken roll har Ismaël Kenneth Koné på planen?

Den registrerade positionen för Ismaël Kenneth Koné är mittfältare. Byter spelaren roll uppdateras faktakortet vid nästa datakörning.

Vilka fakta redovisas om Ismaël Kenneth Koné?

Grunduppgifterna är lag, position, tröjnummer, ålder och nationalitet. Födelsedatum, längd, vikt, fot, kontrakt och målsiffror tillkommer enbart när värdet finns i källdatan; fält utan värde utelämnas.

Var hittar jag fler spelare från Sassuolo?

Längre ned på sidan, under frågorna, listas andra profiler ur samma trupp. Skytteligasektionen visar dessutom hur Ismaël Kenneth Koné står sig mot ligans målskyttar.

Andra profiler ur samma trupp, ett klick bort.